تبلیغات
مذهبی(همه چیز دربا ره خدا،نماز،پیامبران و...) - سوره مبارکه فتح

چون آیه اول این سوره سخن از پیروزی پیامبر بزرگوار اسلام (ص) در بستن قرارداد صلح حدیبیه است كه راه را برای پیروزیهای بعدی هموار ساخت. این پیروزی بزرگ كه خداوند بر وقوع آن تأكید كرده با امدادهای غیبی و نصرت الهی برای مسلمانان و رسول خدا (ص) حاصل شد.

نام سوره
فتح
معنی
پیروزی
محل نزول
مدینه
شماره سوره
۴۸
شروع در جزء
۲۶
تعداد آیه
۲۹
تعداد کلمه
۵۶۰
تعداد حروف
۲۴۳۸
نامهای دیگر
ندارد
علت نامگذاری
چون آیه اول این سوره سخن از پیروزی پیامبر بزرگوار اسلام (ص) در بستن قرارداد صلح حدیبیه است كه راه را برای پیروزیهای بعدی هموار ساخت. این پیروزی بزرگ كه خداوند بر وقوع آن تأكید كرده با امدادهای غیبی و نصرت الهی برای مسلمانان و رسول خدا (ص) حاصل شد.
ترتیب سوره
به ترتیب جمع آوری، چهل و هشتمین سوره است و به ترتیب نزول، صد و یازدهمین سوره است كه بعد از سوره «صف» و قبل از سوره «مائده» نازل شده است.
داستان های سوره
فتح مكه: 27.
فضیلت سوره
پیامبر اسلام (ص) فرمود: «هر كس سوره فتح را قرائت كند مانند كسی است كه به هنگام فتح مكه در خدمت پیامبر (ص) و در لشكر او بوده است.» و باز پیامبر (ص) فرمود: «سوره ای بر من نازل شده است كه از تمام دنیا در نزد من محبوبتر است.»
اولین آیه
إِنَّا فَتَحْنَا لَكَ فَتْحًا مُّبِینًا
آخرین آیه
مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ تَرَاهُمْ رُكَّعًا سُجَّدًا یَبْتَغُونَ فَضْلًا مِّنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا سِیمَاهُمْ فِی وُجُوهِهِم مِّنْ أَثَرِ السُّجُودِ ذَلِكَ مَثَلُهُمْ فِی التَّوْرَاةِ وَمَثَلُهُمْ فِی الْإِنجِیلِ كَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ یُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِیَغِیظَ بِهِمُ الْكُفَّارَ وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنْهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِیمًا
محتوای سوره
بشارت پیروزی پیامبر (ص) و تأكید بر تحقق خواب ایشان دایر بر ورود به مكه و انجام مناسك عمره.
حوادث حدیبیه (پیامبر (ص) با 1400 نفر به جنگ مشركین رفت امیدی به بازگشت نبود ولی سرانجام با قرارداد آتش بس 10 ساله بدون درگیری به مدینه باز گشتند.) و نزول آرامش بر دلهای مؤمنین. لازم به یادآوری است كه این قرارداد پیروزی های دیگر از جمله بیعت رضوان و فتح خیبر را بدنبال داشت.
شرح فتح مكه در آیه 27.
مقام والای پیامبر اسلام و هدفهای والای ایشان.
كارشكنی‌ های منافقان و نمونه هایی از بهانه های آنها در شركت نكردن در جهاد.
قسمتی از خواسته های نابجای منافقان،‌ اشاره به خلق و خوی جاهلی در گذشته.
حكم كسانیكه از رفتن به جنگ و شركت در جهاد معذورند.
ویژگی های پیروان خط مكتبی پیامبر اسلام (ص) و صفات مخصوص آنها از جلمه مهربانی به هم (در آیه آخر)طبقه بندی: احکام واموزش،

تاریخ : سه شنبه 14 دی 1395 | 08:00 ب.ظ | نویسنده : نیما بنی محمد علی